MEDEMBLIK - Tijdens de raadsvergadering van maandag 7 juli heeft de gemeenteraad van Medemblik unaniem ingestemd met de Voorjaarsnota 2025. Dat is opvallend, want dit jaar is gekozen voor een andere aanpak: de voorjaarsnota is een combinatie van de kadernota én de lentenota.
Door nu al duidelijke keuzes te maken, kunnen we sneller aan de slag met plannen én beter inspelen op veranderingen vanuit het Rijk. Dat zorgt voor meer grip, minder verrassingen en een efficiënter vervolg in het najaar.
Aan het begin van de vergadering gaven alle partijen hun algemene beschouwing op de nota. Daarna volgde een debat tussen de raadsleden, waarna het college van burgemeester en wethouders reageerde op de inbreng. Vervolgens werden de moties en amendementen besproken. Uiteindelijk werd de aangepaste voorjaarsnota aangenomen door een eensgezinde raad.
Wat houdt de voorjaarsnota in?
De voorjaarsnota is een belangrijk document waarin we als gemeente onze plannen en keuzes voor de komende jaren op een rij zet. Het gaat niet alleen over geld, maar ook over wat belangrijk wordt gevonden en waar de komende tijd op wordt ingezet. Voorheen werden de grote lijnen vastgelegd in een zogenoemde kadernota en volgde de uitwerking later in de begroting.
Dit jaar is dat iets anders: de plannen zijn nu al gedetailleerd uitgewerkt in de voorjaarsnota. De begroting die in het najaar volgt, is vooral bedoeld om bij te sturen op basis van nieuwe informatie uit Den Haag (zoals hoeveel geld er beschikbaar komt) of landelijke ontwikkelingen, zoals cao-afspraken.
Moties en amendementen: wat is er besloten?
Tijdens de raadsvergadering zijn verschillende moties en amendementen besproken. Daarmee kan de gemeenteraad invloed uitoefenen op het beleid. Een motie is een verzoek aan het college, bijvoorbeeld om iets te onderzoeken of uit te voeren. Een amendement is een voorstel om de tekst van de voorjaarsnota zelf aan te passen. Zo kan de raad plannen aanscherpen of bijsturen.
In totaal zijn er twee amendementen en dertien moties aangenomen. Hieronder een overzicht van de voorstellen die unaniem aangenomen zijn:
- Verzelfstandiging toeristische marketing
Medemblik gaat in 2026 starten met een zelfstandig toeristisch platform. Dat moet zorgen voor een sterker en herkenbaarder profiel als toeristische bestemming. Voor de opstart is € 20.000 beschikbaar gesteld. - Open sportvelden voor de jeugd
Kinderen tot en met 17 jaar moeten ook buiten openingstijden kunnen sporten op gemeentelijke sportvelden. Dit wordt eerst getest via een pilot, in overleg met sportverenigingen. - Ringleiding in het BONtheater
In het BONtheater komt een voorziening voor mensen met gehoorproblemen. Er is gekozen voor Aurocast. Deze bluetoothtechnologie is een alternatief voor de voorgestelde ringleiding. Deze oplossing vraagt geen aanpassingen aan het gebouw, maar heeft wel hetzelfde effect. Er wordt ook gekeken of andere ontmoetingsplekken in Medemblik hiervoor in aanmerking komen. - Wekelijks ophalen van PMD bij hoogbouw
Er komt een pilot om plastic, metaal en drankkartons (PMD) wekelijks op te halen bij flats en appartementen. Het college gaat hierover in gesprek met bewoners en afvalverwerker HVC. - Voortzetten ‘Medemblik leeft in vrijheid’
Een werkgroep werkt aan een nieuw fonds dat herdenken en vrijheid levend houdt, met speciale aandacht voor jongeren. - Predicaat ‘Echt Westfries Erfgoed’
Er wordt onderzocht of dit predicaat kan worden toegevoegd aan het programma ‘Medemblik – Rijk aan verhalen’, om het lokale erfgoed nog beter zichtbaar te maken. - CrisisAlert!
Er komt een campagne die inwoners voorbereidt op wat te doen bij noodsituaties, zoals oorlog of natuurrampen. - Extra waardering voor mantelzorgers
De jaarlijkse lunchbon van € 30 wordt structureel toegevoegd aan het financiële compliment voor mantelzorgers, die daarmee wordt verhoogd naar € 130.
Bekijk alle moties en amendementen
Hoe nu verder?
De vaststelling van de voorjaarsnota is een belangrijke stap, maar het werk is nog niet klaar. In de komende maanden worden de plannen verder uitgewerkt in de begroting voor 2026. Daarin worden de aangenomen moties vertaald naar concrete acties en budgetten en worden de cijfers geactualiseerd op basis van de nieuwste informatie uit Den Haag.
De begroting wordt in het najaar vastgesteld. Dan wordt duidelijk wat er precies uitgevoerd gaat worden en hoeveel geld daarvoor beschikbaar is.