HOORN - Deze week was het zover: tijdens de Energy Experience bij Race Planet Amsterdam reden de leerlingen hun zelfgebouwde e-kart in een race tegen teams van andere scholen.
Aad Sloot en Frans Pera, de begeleidende docenten, zijn trots op het team. Frans Pera vertelt: “Via Ed Stoet van SKOWF en Roy Mol van de Sint Nicolaasschool in Nibbixwoud kregen we de kart in bruikleen. De motivatie van de leerlingen is enorm gegroeid. Ze hebben alles in hun eigen tijd gedaan en enorm veel geleerd.”
Een van die gemotiveerde leerlingen is Doron Kuin, die de rol van teammanager op zich nam: “Techniek is de toekomst. Meneer Pera kwam langs met het idee en ik was meteen enthousiast. Het was alsof we een legopakket kregen maar dan zonder handleiding. Het racen was echt gaaf. De kart deed het goed, al verloor hij onderweg wat power. Misschien werd de motor te heet of was de stroom bijna op.”
Ook leerling Jona van Gool heeft veel geleerd van het project: “Het bouwpakket was niet compleet. Sommige onderdelen, zoals de achterste buizen voor stevigheid en de bumper, hebben we zelf ontworpen en gebouwd. Daarvoor gebruikten we 3D-tekeningen als inspiratie. En dat alles zonder budget.”
Praktijkervaring buiten de les
Leerling Thijmen van Groenestijn werkte aan de dataverzameling tijdens de race: “We deden alles buiten schooltijd. Dat maakt het leuk. Je leert dingen die je normaal niet op school doet. Mijn taak is het meten en automatiseren van data zoals rondetijden en motortemperaturen. Dat doe ik ook tijdens de race.”
Samenwerking tussen scholen en bedrijven
Roy Mol, docent van de Sint Nicolaasschool in Nibbixwoud, was bij de race aanwezig. “Wij hadden karts aangeschaft en wilden dit delen met middelbare scholen. Ik denk dat de verbinding met de OSG is ontstaan doordat leerlingen van ons masterclasses volgden bij de OSG. En toen dachten we, hoe kunnen we leerlingen meer met hun handen laten werken? In ruil voor de kart hebben onze basisschoolleerlingen vijf lessen op de OSG gehad. Daar hebben ze meer geleerd over techniek. Zo hebben ze bijvoorbeeld een kart op schaal gemaakt van bamboe. Dit is een startpunt om vanuit verbinding met verschillende scholen verder te gaan met techniek.”
Dit project zorgde voor een mooie verbinding tussen scholen en bedrijven: het bouwen van de e-kart was een samenwerking tussen het OSG technasium, SKOWF, Bas Koeten Racing, de Sint Nicolaasschool in Nibbixwoud en lasbedrijf Allas-van Heezen.